Okna przesuwne - połączenie estetyki i funkcjonalności

Okna zazwyczaj stosujemy tylko na zewnętrznej powierzchni budynków. Ich montaż wewnątrz pomieszczeń mija się z celem i często znajduje praktyczne zastosowanie głównie w specyficznych przypadkach. Z takich rozwiązań korzystają głównie sklepy, część centrów handlowych, jak i banki. Współczesne okna nie zawsze są jednak tak zwyczajne jak by się mogło wydawać. Coraz częściej już na etapie ich projektowania, tworzone są z myślą o konkretnym miejscu, zadaniu oraz potrzebach użytkowników.

Dobrym przykładem są chociażby okna przesuwne nowej generacji. Zamiast tradycyjnego otwierania oraz zamykania, specjalne prowadnice pozwalają na wygodne przesuwanie skrzydła. Ogranicza się w ten sposób przestrzeń, jaką zajmuje uchylone bądź otwarte okno. Dodatkowo jest to eleganckie i pomysłowe rozwiązane. Często wykorzystuje się je w domkach jednorodzinnych, a konkretnie w kuchniach. Dają jednoczesne dużo swobody w aranżacji wnętrz, bez względu na ich metraż. Zapewniając odpowiedni dostęp światła, stanowią skuteczną ochronę przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Z drugiej strony jest to nieszablonowe rozwiązanie, doceniane przez osoby szukających oryginalnych propozycji.

Jeżeli mowa o oknach, należałoby wspomnieć i o innym istotnym pomieszczeniu, jakim z pewnością jest pokój dziecięcy. Na temat nieszczęśliwych zbiegów okoliczności i chwil nieuwagi, w których kluczowymi bohaterami było okno oraz dziecko pozostawione bez nadzoru, życie napisało już wiele historii. Część skończyła się pomyślnie, inne zaś tragicznie. Dlatego też warto postarać się, by chociażby w tym jednym pokoju znajdowało się okno ze specjalnym zabezpieczeniem. Okno wyposażone w specjalny kluczyk, zapewnia bezpieczeństwo i daje pewność, że do takich niebezpiecznych sytuacji nie dojdzie. Czasami dla zapewnienia większej ochrony nie trzeba naprawdę wiele. Dużo mogą zmienić nie tylko drzwi, alarmy czy montaż czujników bądź kamer. Często zwykłe, a raczej niezwykłe okno, może odegrać równie kluczową rolę, dlatego warte jest uwagi i bliższego zainteresowania.